Tõnis Kipper
SAARTE HÄÄL, 23. november 2009
Istume Jüri Tuulikuga Kuressaare Linnateatri garderoobis. Rahva kirjanik on elevil ja ainult natu-natuke murelik. Laval käib proov. “Varese” esietenduseni on ligi kuu.
“Raivo on lavastanud minu näidendeid ja kuuldemänge, me leiame temaga poole sõna pealt ühise keele,” räägib Jüri. “Kui minuni jõudis teadmine, et “Vares” ikkagi läheb lavale, mõtlesin ma lihtviisiliselt nii, et kui see raamat on edukalt üle elanud kuude keelde tõlkimise katsumused, küll teda saab siis ka teatrikeelde tõlkida.” Samas on teatri stiihia ja raamatu kirjutamine nii erinevad maailmad.
“Kui tahta, et raamat ja lavastus kokku langeksid, on see erakordselt naiivne ja puudulik mõttekäik. Teater annab ju hoopis teised nüansid, räägib teises keeles ja kui need kaks keelt – kirjanduse ja teatri keel – kokku saavad, teeb see ehk “Varese” veel rikkamaks. Ja igavikulisemaks.”
*****
LEEMET: Näete, niisuke on elu. Paistis, et kõik on nässus. Naine peksis kulbiga ning meri läks läägeks, aga siis tuli armastus, ja kõik see tusk on justkui luuaga pühitud. Lilled õitsevad ja sääsed laulavad ning meri on nii ilus ja armas, et vesi kipub silma, kui vaatama jääd.
*****
Raivo Trass meenutab veebruarikuud, kui Kuressaares peeti vendadele Tuulikutele pühendatud festivali, kus tõlkija Anna Žigure rääkis ühest huvitavast faktist. “Jüri Tuuliku romaani “Vares” on Läti raadios kaks korda algusest lõpuni ette loetud. Mul jäi kohe suu ammuli ja kõrvad kikki, mõtlesin: no mis asi see on? Miks see nõnda sündis? Tuuliku “Varest”!? Ma hakkasin seda romaani uuesti lugema ja minu silmad avanesid – see on võimas lugu! Ma leidsin, et see raamat on hulga sügavam ja kujundlikum kui pealispindselt arvata võiks. Ja siis oli selge – mina tahan lavastada “Varest”! Sellest peab tulema väga kosutav, hingeline, naljakas lugu, millel on väga palju imelikke seoseid selle maailmaga, kus me elame.”
*****
MUMMI: Siis ei maksa seda sitta koju vedada, mida “küla” laiali laotab.
*****
Kunstnik Riina Vanhaneni lavakujundus on saar-kodu-pesa, kuhu elanikud koguvad oma elu tuhmimaid ja säravamaid kilde… Riina ütleb, et lavakujundus algab tekstist ja algmaterjalist. Ja arutelust lavastajaga. Ja siis tulebki see õige mõte. Äkki, kusagilt. Kogemata. Riina kiidab Tuuliku materjali, mis nõuab täpsust.
“Teksti meeleolu annab palju vihjeid. Tahaks, et laval ei oleks ülearust träni, et iga asi omandaks mingi uue tähenduse.” Ja nii ongi. Felix Küti muusika või õieti helid on väärtus-nähtus omaette. Just niisama moodi helisebki Abruka või meri Abruka ümber või inimesed selle saare peal ja selle mere keskel.
*****
LEEMET: Sina, Luigi, sina… Sina oled mu muinasjutt. Minu pühapäev ja pannkoogid. Lapsepõlv ja ema pai…
*****
Kui ma proovi vaheajal Aililt küsin, mis tunne tal on, jääb ta mõttesse. Aga ainult hetkeks. “Kui sa küsid, mis tunne mul on, siis… ma olen nii õnnelik, et ma siin olen!” Ja seda on saali tunda. Aili mängib südamest, hingega. Sellist Ailit olen näinud kohati ka Jakobsoni “Varjudes”.
Viljandi kooli haridusega noored mehed Rauno ja Indrek on teatri õnnelik leid. Rauno on saarlastel kindlasti meeles “Draakoni” muljetavaldava Linnapeana. Indrekul on kanda Vares Mihkli või Varese ja Mihkli roll, mis on nii raske ja reaalsuse ja sümboli, inimese ja linnu piiripeal ja nii kuradi hästi tehtud!!!
Hannes, kelle linnateater on juba päris ära kodustanud, pakub vaadata Abruka kalameest, kes toob merest tonnide viisi kala, aga oma hingevõrkudest ta välja ei pääse. Ma olen Abrukas sellist meest näinud!
Mati ja Piret näitavad vaatajale tegelasi, kelle võiks nii mõnigi vaataja pilku peeglisse heites ära tunda… Küla… Inimesed… Kes teavad, kes arvavad, kes mõistavad kohut.
Aime tuletab mulle meelde “Roosiaia” Amaliet ja “Lõvi talvel” Eleanori. Küllap on Mummis midagi nii ühest kui teisest. Pole rolli, millega Aime hakkama ei saaks.
*****
MARDU: Hirmus paha, et inimene on kogu ajaks inimeseks loodud.
*****
Ühelt järjekordselt peaproovilt koju minnes on mul hea meel. Päris mitmel põhjusel: Kuressaare Linnateater leidis oma juubeliks väärt kirjaniku väärt materjali, leidis väärt lavastaja, näitlejate ansambli ja teeb selle kõigega vaimustava kingituse endale ja vaatajatele.
*****
“Varesest” on raske kirjutada. Sest “Vares” on hästi kirjutatud, hästi lavastatud ja hästi mängitud. Ja hästi hingepugev asi. Ainult Jüri oskab kirjutada nii palju mõtteid ja tundeid ja kirge sõnade vahele ja ainult Raivo oskab lavastada nii kõnekaks ja nii kisendavaks need kohad, kus keegi midagi ei ütle.
“Varest” peab minema ja vaatama ja elama seda kahte tundi Abruka elu, luikede ja varese, elu ja surma, öö, mere ja armastusega. Peab saama osaks sellest maailmast. Enne kui saare kohale laskuvad valged udupilved ja kauguses laulab üksik luik…
*****
MARDU: Head nägemist. (Pöörab Mihklile selja ja jalutab minema. Ta hakkab suureks saama.)
- 2023
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999