Mehis Tulk

SAARTE HÄÄL, 29. detsember 2020

Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise
ESIMESED LUGEMISED: Lavastuse kunstnik Doris Altmets, lavastaja Arvi Mägi ning näitlejad Tarvo Krall ja Jürgen Gansen enne jõule Kuressaare teatris uue tüki üle aru pidamas.FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Arvi Mägi käe all jõuab eelolevaks kevadeks Kuressaare teatri lavale ameeriklase Douglas Goweri näitemäng “Issid” (“Daddies”).

1970-ndate aastate keskel kirjutatud näidend pälvis omal ajal Ameerikas parima näidendi auhinna ja seda mängiti lombi taga veel möödunud aastal. 

Kahemehetükis tulevad lavale kaks meest, kes omavahel pigem ei kohtuks, kuid olude sunnil peavad siiski mõnda aega teineteise seltskonda taluma. Nad on oma elus kokku puutunud vaid kaks minutit – olukorras, kus üks mees andis oma auto ühes naise ja kahe lapsega teisele mehele. Ainus lause, mis nad vahetasid, kõlas: “Auto pass on kindalaekas.”

Ehk siis laval on kaks meest – laste bioloogiline isa ja nende praegune isa. Bioloogiline isa tahab kohtuda naise ja lastega, kasuisa on selle vastu. Asjaolud kujunevad aga nii, et naist ega lapsi kodus ei ole ja meestel tuleb aega veeta omavahel. 

Üle pika aja taas kord lavastajana kätt prooviv Arvi Mägi nentis, et näitemäng on talle tuttav juba 1994. aastast, mil see tuli välja Ugalas Jaak Alliku lavastusena ja tema ise oli Tõnu Tepandi kõrval teine osatäitja. 

“Aasta tagasi sirvisin oma vanu asju ja selle näitemänguga tekkis kohe mõte, et seda võiks Kuressaare teatrile pakkuda,” lausus ta, lisades, et näidendis kujutatud situatsioon on väga huvitav, nii nagu ka pööreterohke tee tõdemuseni, et kõik me oleme inimesed, ühesuguste rõõmude ja muredega. “Tükk on sellest, kuidas need mehed omavahel hakkama saavad. Juhtub igasugu asju. Saab nalja, on mõtlemapanevaid hetki,” rääkis Mägi.

Rakvere teatris töötatud 23 aasta jooksul lavastas Mägi terve hulga näitemänge, viimane töö jääb aga juba paari aastakümne taha Ugala teatrisse. Pärast seda on ta olnud seotud ennekõike näitlejatööga, suvesaarlasena neljal korral ka Kuressaare teatris. 

Märtsis esietenduvas näidendis on isside rollis Jürgen Gansen ja külalisena Tarvo Krall. Kunstnikutöö teeb Doris Altmets, kes oli ka mulluse Kuressaare teatri suvetüki “Liiga palju armastust” kunstnik.