Mehis Tulk

SAARTE HÄÄL, 26. juuli 2022

Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab

Tiit Palu kirjutatud ja lavastatud näitemäng “Viikingite veri” esietendub sel neljapäeval Asva viikingikülas.

Kuressaare teatri uus lavatükk on mitmekihiline, minevikku ja tänapäeva ühendav ning räägib seiklusliku loo, mille keskseks küsimuseks on armastus ja julmus. Palu sõnul kõneleb see armastusest ja kõige olulisematest asjadest, valikutest, mis igal inimesel olid olemas nii viikingite ajal kui on ka praegu.

“Ma olen kindel, et kui inimene on valinud julmuse tee, siis ei leia ta enam tagasiteed armastuse juurde,” selgitas ta ja lisas, et seiklusloos on needsamad asjad kaaludele pandud. Sealjuures on tükk kirjutatud nii, et viikingid aastast 750 kohtuvad ka tänapäeva inimestega.

“Vaatajal tekib võimalus samastuda nii ühtede kui ka teistega,” märkis Palu. Lavastaja sõnul tõukus näidendi algidee Salme laevmatustest leitud neljast vennast, kelle kaudu tahtis ta jutustada lugu saarlastest. Talvel puhkenud sõda sundis teda aga näitemängu sisuliselt ümber kirjutama.

“Ma olen kindel, et teater, rääkigu ta viikingitest, tulnukatest või kellest tahes, peab rääkima meile sellest, mis meie ümber praegu toimub. Minu huvi keskendus vallutusretkede peale. Miks neile retkedele minnakse ja mis nende käigus inimestega juhtub?” selgitas Palu.

“Me teame, et aastatuhandete jooksul ei ole inimese sisemuses midagi muutunud. Tehnika areneb, aga inimene on ikka samasugune,” märkis ta.

Asva viikingiküla sobib Tiit Palu sõnul näitemängu väga hästi. “Ainulaadne
ruum, spetsiaalselt selle jaoks tehtud lavakujundus, hea trupp, kihvt lugu – meie oleme valmis,” lausus ta.