Mehis Tulk
SAARTE HÄÄL, 11. september 2021

Esmaspäeval Kuressaare teatris esietenduva näitemängu “Issid” lavaletuleku venitasid koroonapiirangud kavandatust poole aasta jagu pikemaks, mis näitlejate arvates tuli tükile kokkuvõttes isegi kasuks.
Algselt kevadel välja tulema pidanud lavastus pandi etendusasutustele kehtestatud piirangute tõttu paar nädalat enne esietenduse tähtaega pausile. “See oli isegi hea, et ta just siis pooleli jäi. Sai panna asja laagerduma. Nagu ajaga läheb vein paremaks, nii on ka selles lavastuses aeg asjale kasuks tulnud,” lausus Carli rollis olev Jürgen Gansen.
Tema lavapartner, George’i mängiv Tarvo Krall lisas, et nüüd on asi aga sealmaal, et oleks vaja publikut. “Etendus valmib ju koos vaatajatega – sellega, kuidas nad kuulavad ja reageerivad. See on nagu ansambliga – annad lavalt energiat ja loodetavasti tuleb see saalist tagasi,” rääkis ta.
Näidendit esimest korda lugedes arvasid mõlemad näitlejad, et hakkavad tegema hoopis teist tegelaskuju. Aga lavastaja oli teisiti otsustanud ja vaidlusi selles osas ei tekkinud. “Mina olin kohe nõus. Ja mu meelest sobib Tarvo väga hästi George’i rolli,” ütles Jürgen. “Mina aga ütlen, et paremat Carli kui Jürgen ei ole,” lisas Tarvo. “Mina oleks sirgelt lati alt läbi läinud,” muigas ta.
Jürgeni sõnul on lavastuse ettevalmistuse käigus rollide vahetamine tegelikult päris huvitav ja ta on seda korra ka kogenud. “Saad näha, kuidas teine näitleja rolli teeb ja võib-olla õnnestub sealt midagi enda mängu kanda,” ütles ta. Tarvo lisas, et improteatris, millega ta aastaid ise seotud on olnud, on kohe selline vorm, kus näitlejad välkkiirelt rolle peavad vahetama. Väga hea trenn.
Kui teatrisõber loeb müürilehelt Kralli ja Ganseni nime, siis võib ta ette kujutada, et kindlasti hakkab nalja saama. Mõlemad näitlejad kinnitavad, et “Issid” ei ole komöödia. Pigem tragikomöödia, naer läbi pisarate. Ja teema on universaalne – võitlus laste eest, omaenda ego eest. “See tundub tänapäeval päris aktuaalne, arvestades, et nn kärgperesid on meil üksjagu,” nentis Jürgen.
27-aastase abielukogemusega Tarvo ütles, et temal ega tema tuttavatel pole näidendis kujunevat situatsiooni ette tulnud, mistõttu on tegu puhtalt näitlejaülesandega. “Aga küllap eksisteerib päris palju suhteid, kus ongi selline olukord. Isad vahetuvad, emad vahetuvad,” lausus ta.
Jürgen nentis, et teatud momendid etenduses, ennekõike lastega seonduvad, on temal küll läbi elatud. “See kindlasti aitab kaasa. Kui mul endal last ei oleks, siis oleks ilmselt natuke raskem. Isaks saamine üleüldse muudab mõnevõrra eluvaadet ja ka näitlejana annab mingi kogemuse juurde,” lausus ta.
Mõlemad näitlejad on natuke murelikud praeguse maskiaja pärast. “Mask viib publiku otsekui mitukümmend meetrit kaugemale, sa ei saa vastu emotsiooni, millega teatris oled harjunud,” lausus Jürgen. “See on natuke hirmutav küll,” lisas Tarvo. “Aga kui kõik asjad on paigas, siis loodetavasti ta ikka töötab. Oma edevuse juures tahaks ikka tagasisidet. Ja näha, et teen õiget asja,” sõnas ta.
- 2023
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999