Mehis Tulk
SAARTE HÄÄL, 02. märts 2022
Saarte Hääl küsis vaatajate muljeid Kuressaare teatris värskelt lavale tulnud Juhan Smuuli näidendi “Lea” kohta.
Riina Oruaas, kriitik: “Nii nagu ei saa keegi kuskil mujal rääkida Smuulist nii, nagu Ülo Tuulik Saaremaal, omandab ka Smuuli dramaturgia hoopis teise mõõtme Kuressaares. See näidend on Henrik Ibseni mõõtu tekst, mis väärib ülelugemist ja -tõlgendamist.
Lavastaja Elar Vahter ja dramaturg Sven Karja on näidendit kohendades loobunud otsestest ajaloolistest seostest, püüdes lugu viia üldisemale filosoofilisele tasandile, kaotamata selle kohalikku hõngu. Lisatud teiste autorite tekstide kaudu on võimendatud usu- ja võimuteemasid, mis on olemas ka Smuuli algtekstis.
Eriti jäid meelde aga tugevad kandvad rollid neljalt näitlejalt. Lavastuse kahe kihi – loo ja selle kommentaari – haakumine tekitas küll küsimusi, kuid tervikuna sobitub selline lavastus nagu valatult praegusesse heitlikku aega.”
Pille-Riin Purje, teatrivaatleja: “Lavastus on huvitav, poleemiline, võib tekitada väga erinevaid arvamusi. Põnev tundus Juhan Smuuli enda sissetoomine, mäng ajatasanditega – see vabastas näitemängu ühe ajastu painest.
Lavakujundus oli… mõtlemapanev. Algul see isegi häiris, kuna mulle üldiselt ei meeldi, kui lava on üle kuhjatud. Aga see, kuidas neid laudu kasutati, nii erinevas tähenduses, hakkas ühtäkki paeluma, kuna kõik oli ju teadlikult ja leidlikult kokkupandud süsteem.
Keerulisem oli ehk suhestuda videoga. Ümmargune ekraan seostus küll laeva illuminaatoriga, aga mingil hetkel ei osanud videokaadreid tõlgendada. Natuke jäi mulje, et äkki noor lavastaja tahtis kõik ideed ühte teatritükki panna ega raatsinud millestki loobuda.
Näitlejate ansambel oli terviklik, tundlik, täpne. Meeldis, et rollijaotus ei olnud trafaretne.”
Maire Sillavee, lavastaja: “Mina käisin etendust vaatamas Salmel, aga tahan seda kindlasti veel näha ka Kuressaare teatris n-ö täisvarustuses. Iseenesest lavastus mulle meeldis. Smuuli lavastamise puhul on kaks võimalust – kas minna tema külanaljade teed või läheneda talle üldisemalt ja filosoofilisemalt. Praegusel juhul on mindud seda teist teed.
Meeldis, et erinevad vastandlikud pooled olid kuidagi väga diskreetselt välja toodud, meeldis Smuul ise, kes oli toodud lavastusse toimetama. Ja meeldisid näitlejatööd. Kogu kamp paistis olevat väga hästi kokku sulanud.”
- 2023
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999