Mehis Tulk

SAARTE HÄÄL, 30. november 2021

Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli “Lea”
Juhan Smuuli monument. 1990/2006. Pronks. Muhu, Koguva
FOTO: Kristjan Lust

Kuressaare teater toob Juhan Smuuli 100. sünniaastapäeva puhul lavale tema näidendi “Lea”, mida viimati mängiti kirjaniku 50. sünniaastapäeval.

Kuressaare teatri juhatuse liige Piret Rauk ütles, et Smuuli näitemängu lavastamine on plaanis olnud juba üle kümne aasta, kuid erinevatel põhjustel on see ikka ja jälle edasi lükkunud. “Mõni aeg tagasi ajasime juttu Elar Vahteriga, kes samuti “Lead” mainis, ja kuna 2022 on Smuuliga seoses märgiline aasta, siis sündiski otsus tükk ära teha,” lausus ta.

Elar Vahteri lavastus ei tugine autori algupärasele tekstile, vaid Sven Karja uuele dramatiseeringule. “Põhistseenid on küll samad, aga sinna on lisatud mitmeid asju, kaasa arvatud ühe tegelasena Juhan Smuul ise,” selgitas Rauk.

Lavastuses mängivad kõik Kuressaare teatri näitlejad, samuti Rauk ise. Külalistena löövad kaasa Kristjan Sarv ja nimiosas Piret Krumm. Muide, viimane loob praeguse ja poole sajandi taguse Voldemar Panso lavastuse vahel omamoodi aegade sideme, kuna toona mängis Lead Piret Krummi ema Katrin Karisma.

Lavastuse helilooja on Marianna Liik, kunstnikutöö teeb Karmo Mende.

Esietendus on kavandatud 19. veebruarile.