Mehis Tulk
SAARTE HÄÄL, 23. oktoober 2023

Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Neljapäeval esietendub Kuressaare teatris algupärane näitemäng “Unistus”, mis räägib loo teatrist endast ja inimestest lavamaagia mõjuväljas.
Teater on lavastust ette valmistanud juba rohkem kui kaks aastat. Oma aja on võtnud materjalide kogumine ja näidendi kirjutamine. Esimesed proovid näitlejatega tehti maikuus ja paariks nädalaks tuldi kokku ka suvel.
Näidendi autor ja lavastaja Tiit Palu ütles, et kuna kõik tegelased on päris inimesed ning olnud omal ajal Kuressaare teatri näitlejad, siis püüdis ta neile võimalikult lähedale saada ja taustu uurida. Lavastus saigi alguse ettepanekust kirjutada ja lavastada näidend, mis põhineb Ester Purje (Reinart) kirjapandud mälestustel oma noorusajast, Kuressaare teatrist ja selle näitlejatest.
Ester avaldas ka ajakirjanduses seeria artikleid teatri ajaloost ja väljapaistvatest näitlejatest. Ise töötas ta Kuressaares näitlejana ainult mõne aasta, hiljem oli pikalt seotud Nukuteatri ja Eesti Draamateatriga, seda küll teistes ametites, mitte laval olles. “Kuid meie lugu on lugu ka oma ajast ja teatrielu erilisest atmosfäärist, mis hoiab inimesi koos ka tänapäeval. Mulle meeldib mõelda, et 1946. aasta Kuressaare teater oli omamoodi tormisadamaks sellel keerulisel ajal. Siin vahetusid teatrijuhid pea igal aastal, trupp oli kirev,” märkis Palu.
Hirmudest kantud ajastu
“Unistuses” on viis tegelast. Lavastaja Paul Kalde oli enne sõda olnud näitleja Pariisis ja Aafrikas. Aleksander Resta oli üles kasvanud August Wiera teatris, mis püüdis Vanemuisele kohta kätte näidata. Magda Saliste (lavanimega Mati Hammer) oli Priit Põldroosi stuudios käinud näitlejanna ja ambitsioonikas lavastaja. Siis veel maapoisi taustaga Jaan Tappel ning muidugi Ester Reinart ise, kes tehnikumiõpilasena teatrisse kutsuti ning kelle kannul publik loosse siseneb ja teatriga tutvust teeb. “Seega kohtame põnevaid isiksusi, keda ka näitlejatel on huvitav mängida,” sõnas Palu.
Ajastu, milles lavalugu kulgeb, oli inimeste jaoks keeruline ning kantud erinevatest pingetest ja hirmudest. Palu märkis, et seda atmosfääri on nii palju kui vajalik ka lavale toodud. Lavastuses valmistab Kuressaare teater ette Hugo Raudsepa komöödiat “Tagatipu Tiisenoosen”. “Seda mängiti peaaegu kõigis teatrites, seega tuli korraldus Tallinnast saarelegi. Raudsepp püüdis selle näidendiga meeldida uuele riigikorrale, seal on sees palju sel ajal vajalikku ideoloogilist jampsi. Raudseppa see muidugi enam ei päästnud, tema elu lõppes paari aasta pärast ikkagi vangilaagris,” nentis Palu.
Teatris peab nalja saama
Ühesõnaga, Kuressaare teatris hakatakse Raudsepa komöödiat tegema ja vastne näitlejanna Ester saab suure naispeaosa. Palu rõhutab, et nii see täpselt oligi ja needsamad inimesed tegidki seda näitemängu, ja sellest räägib omakorda “Unistus”, mille žanriks on komöödia. “See ei saakski teisiti olla, sest teatris peab nalja saama, kui ka teemad on valusad. Tehakse proovi, arutatakse näidendi sisu üle, pannakse pidu, minnakse tülli ja lepitakse ära, armutakse, mängitakse etendust ja lahkutakse,” rääkis Palu. “Nii, mulle tundub, räägime me lisaks teatrist ikka ka elust endast. Ka elus on vahel pööraseid ja intensiivseid perioode, ja siis kõik muutub, keerab uue külje, ja ometigi läheb elu edasi. Nii läheb edasi ka teater,” lisas ta.
Palu märkis, et Kuressaare teatril on ülihuvitav ja küllalt pikk ajalugu. “Mulle oli huvitav teada saada, et ligi sada aastat tagasi, 1927. aastal kirjutas toonane Kuressaare teatri lavastaja ja dramaturg Jaan Metua siin näitlemisõpiku, mida on nauding lugeda tänagi. Kuressaare teater oli ja on oluline teatrikeskus. Siin on midagi kloosterlikku, siin on võimalik segajatest eemal olles tõsisemalt pühenduda,” tõdes ta.
Palu tõi välja, et lavastuse ettevalmistamise juures on oluline koht Ester Purje teatrikriitikust tütrel Pille-Riin Purjel. Temalt pärinevad näidendi aluseks olevad materjalid, tema on olnud oma teadmistega näitlejatele toitvaks tagalaks ning valmistanud ette ülipõhjaliku teatrikava.
- 2023Unistus ja mälestus – mängult ja päriselt ARVUSTUS ⟩ Kuidas sõjajärgses Kuressaares teatrit tehti: meenutus Ester Reinartist ja tema kaaslastest ARVUSTUS | Ole oma noorpõlve unistustele truu!* MULJE ⟩ Jagatud unistus ehk Kaks teatrit korraga Pille-Riin Purje emast valmis lavastus: see on unistuse täitumine Kuressaare teatris saab tõeks “Unistus” Kuressaare teater toob algaval hooajal lavale neli uuslavastust NÄDALA SUVETEATER ⟩ Elulist samastumist pakkuv, võltsambitsioonideta suvine komöödia ARVUSTUS | Raha ja supp võivad külmad olla, kuid peresuhted on kõige paremad ikka soojalt Kuressaare teater toob suvel lauale KÜLMA SUPI VIDEO JA GALERII ⟩ Teatripäeva õhtul aeti teatrikohvikus muhedat teatrijuttu „Tõll“ – saalis kahe taevase õekesega MULJE ⟩ Meile kõigile kingitud Tõll 2022 – piirangutest priiks, 2023 – algupärandite aasta
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999