Andres Keil
Postimees, 09. märts 2006
Kuressaare Linnateater sai novembris endale uue juhi, endine Pärnu Endla näitlejanna Piret Rauk on nüüd meretagune teatridirektor, kelle eesmärk on kujundada Kuressaare Linnateatrist etendusasutus, mis annab ka «omatoodangut». Kaugemas tulevikus on kavas professionaalse püsitrupiga teater.
«Nulltund» on «uue» Kuressaare Linnateatri avalavastus. Kompositsioon eesti kirjanike tekstidest Astor Piazzolla muusikaga. Laval kõrvuti profid ja asjaarmastajad.
Tegemisrõõm
Mis üksiti on kahetiselt märgiline. Esiteks siis, kui siinmail esimesed teatrid tekkisid, sündisid nad harrastuslikest kooslustest.
Teiseks on tänapäeval piir harrastusliku teatri ja professionaalse teatri vahel hägustumas. Ja eks ta õige ole – teater on ikka teater.
Vahel parem, vahel halvem. Vahel suisa piinlik. Ja see, et teatriharidusega tegijad teevad, ei välista piinlikkust automaatselt, nagu me kõik kahjuks teame.
«Nulltunni» kirjeldamiseks esimesena haakuv märksõna on soojus. Ja tegemisrõõm. See on heas mõttes ambitsioonitu teatritükk, mis annab publikule koha, kus tunnikese jagu «ära» olla.
Ei taha Kuressaare trupp maailmakõiksuse tõde näidata, ei taha ka homeeriliselt meelt lahutada.
Ehk hoopis meelt häälestada – loob omamaailma, mis argisekelduste kõrval seisab. Jätab ruumi mõttel joosta. Kuhu siis kellelgi parasjagu, pole enam nii väga oluline.
Samas, sama kindlalt, nagu Saaremaa on saar, on see tükk laval. Ka füüsiliselt. Näitlejad lava keskel ja publikum ringis ümber nende. Publikum, keda õrnalt ka ei püüta veenda, et neile tõelisust näidatakse. Või et nii ongi.
Ehe olek
Mis loomulikult ei välista ega kahanda asja ehedust. Siiski – on üks suur ja põhimõtteline vahe, mis eraldab kutselist, õppinud näitlejat harrastajast. Ka heast, andekast harrastajast. Harrastaja, reeglina, hakkab väljendama enne, kui tal on «po stanislavskomu» selge, mida väljendada. Seeläbi ei saa harrastusnäitlejale antavad ülesanded tavapäraselt olla väga keerukad. Totaalne usutavuse püüe muudaks halvasti mitteusutavaks.
See on üks ämber, millesse on kerge astuda. Garmen Tabor ja Co ei astunud. Nii näeme me ehedaid inimesi ehedas olekus. Laval.
- 2023Unistus ja mälestus – mängult ja päriselt ARVUSTUS ⟩ Kuidas sõjajärgses Kuressaares teatrit tehti: meenutus Ester Reinartist ja tema kaaslastest ARVUSTUS | Ole oma noorpõlve unistustele truu!* MULJE ⟩ Jagatud unistus ehk Kaks teatrit korraga Pille-Riin Purje emast valmis lavastus: see on unistuse täitumine Kuressaare teatris saab tõeks “Unistus” Kuressaare teater toob algaval hooajal lavale neli uuslavastust NÄDALA SUVETEATER ⟩ Elulist samastumist pakkuv, võltsambitsioonideta suvine komöödia ARVUSTUS | Raha ja supp võivad külmad olla, kuid peresuhted on kõige paremad ikka soojalt Kuressaare teater toob suvel lauale KÜLMA SUPI VIDEO JA GALERII ⟩ Teatripäeva õhtul aeti teatrikohvikus muhedat teatrijuttu „Tõll“ – saalis kahe taevase õekesega MULJE ⟩ Meile kõigile kingitud Tõll 2022 – piirangutest priiks, 2023 – algupärandite aasta
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999