Rita Loel

SAARTE HÄÄL, 14. juuli 2010

Sadamaaidas hakkavad kivid kõnelema

Selle kuu lõpus esietendub Sadamaaidas Kuressaare linnateatri tänavune suvetükk – Silvia Soro “Rääkivad kivid”, mille lavastajaks on Tiit Palu Endla teatrist. Tegemist on vanarahva pärimusel põhineva looga saare inimestest, nende tegemistest, omandiõigusest ja kividest, mis kõigil töötegemisel ikka risti jalus olnud.

“Selles näidendis on nii head huumorit kui ka nukrat poolt olemas,” märkis lavastaja Tiit Palu, lisades, et samas ei julgeks ta tükki tragikomöödiaks just ka nimetada. Kuid kohapärimusega seotud näidend on ta küll.

Teatri loomeala juht Aarne Mägi lisas, et näidendisse on saanud lood, mis on kirja pandud Muhu saarel elavate inimeste suu läbi. “Järelikult on need lood inimesi puudutanud,” sõnas Mägi, kes usub ka, et ei ole sellist inimest, kelle jaoks mõni kivi ei omaks mingitki tähendust – olgu selleks siis hiigelsuur rändrahn või väike taskupõhjas olev auguga talismankivi. “Kui mu mõned välismaa sõbrad on siin käinud, ei ole neile jäänud märkamatuks, kui palju on meil kive nii mere ääres kui ka sisemaal,” rääkis ta. Nii et saar(t)e rahvas on kividega vägagi seotud.

Tiit Palu kutsus tänavust suvetükki tegema Kuressaare teatrijuht Piret Rauk. Praegu, mil proovid on poole peal, kiidab Palu truppi. “Panime kokku sellise huvitava koosseisu, mis annab head energiat. Koduteatrites on näitlejad ju päevast päeva, aastast aastasse koos küllalt suletud ringis ning inimesed tulevad sealt heameelega välja,” rääkis lavastaja.

“Trupp on vahva, õnneks ei pea enam vaeva nägema inimeste leidmisel, nad tulevad meile mängima heameelega, eriti suvel,” kiitis Mägi, lisades, et Viire Valdma (Eesti Draamateater) ei ole varem Kuressaare teatris mänginud, samuti Andres Raag (Tallinna Linnateater), Janek Sarapson aga on mänginud kahes tükis (“Limbo” ja “Loomaaialood”). “Hannes Prikk on peaaegu juba meie teatri näitleja ja Piret Rauk ongi päris oma,” tutvustas Mägi truppi, lisades, et Silver Vahtre (Endla) oli ka “Igavese kapteni” kunstnik, ning ka Peeter Konovalov (Ugala) on Kuressaare teatri lugudes muusikaõpetaja ja -kujundajana varem oma õla alla pannud.

“Rääkivad kivid” on Kuressaare Linnateatri kolmas suvetükk Sadamaaidas. “Erinevaid mängupaiku otsitakse ja leitakse mujalgi, aga ma arvan, et teist nii mõnusat kohta ei ole, saal on ideaalsetes proportsioonides, erakordselt hea akustikaga,” ei olnud lavastaja mängupaigast rääkides kiitusega kitsi. Aarne Mägi lisas, et ehkki muidu tühjalt seisva Sadamaaidaga on selle omanikul Prits Liblikul tulevikus suured plaanid, on hoone hakanud suveteatri mängupaigana vaikselt oma elu hingama. “Inimesed juba kevadel helistavad ja küsivad, kas te Sadamaaidas suvel ka midagi mängite,” avaldas Mägi.