Andres Laasik
Eesti Päevaleht, 04. oktoober 2003
VAT Teater tegi suurprojektina kogupere-taskumuusikali Heinrich Hoffmanni lastejutt jõudis Kuressaares teatrilavaleKolmapäeval esietendus Kuressaare Linnateatris koostöös VAT Teatriga tehtud “Kolumats”. See on siinne versioon Londonis menukalt mängitud taskumuusikalist, mille on pannud kokku sealne The Tiger Lillies bänd.
Lugu ise põhineb 19. sajandi saksa lastekirjanduse klassiku Heinrich Hoffmanni raamatul “Struwwelpeter”.
Aluseks Londoni hitt
Londonis 1998. aastal välja tulnud “Kolumats”, originaalpealkirjaga “Shockheadeded-Peter” pälvis kohe suure kiituse ja edetabelites pandi talle maksimumpunkte. Julian Crouch ja Phelim McDermotti muusika oli hoogne ja väljendusrikas, lavastus visuaalselt haarav, seal kasutati rohkesti eri tehnikates nukke.
Eestis tuuakse Inglismaalt pärit taskumuusikal välja täie tõsidusega. ““Kolumats” on rahalises mahus umbes kolm korda kallim kui VAT Teatri keskmine lavastus,” tõdes VAT-i juhatuse esinaine Tiina Rebane, kelle väitel ajas projekti kalliks ka välismaa tegijate kutsumine. “Kolumatsi” lavastab varem VAT Teatris menukalt “Jumal on DJ” välja toonud Christian Römer Saksamaalt, ja kujundab Jaqueline Gunn Suurbritanniast.
“VAT Teater ei kavatse hakata nukuteatriks,” ütles plaanitava lavastuse kohta teatri kunstiline juht Aare Toikka, kes väidab nukkude osa lavastuses väikeseks. Toikka sõnul ei ole “Kolumats” sugugi titadele. “Alla 12-aastastele me seda ei soovita, Tiger Lillies’ tehtud originaalversioon on mõeldud otse täiskasvanutele.” Kes vähegi on lugenus Andres Ehini 1982. aastal tõlgitud “Kolumatsi”, see teab, et need lood on tõesti üsna karmid. Lavastatud muusikali tõlgenduses hakkavad karmi lastekasvatuse ohvrid painama oma piinajaid.
Osaleb muusikute trio
Muudetud on ka muusikariistu. Kui Tiger Lillies tegi originaallavastuse akordioni, kontrabassi ja löökriistadega, siis Eesti “Kolumatsis” koosneb samuti kolmeliikmeline ansambel tšellost, kitarridest, erinevatest basspillidest ja plokkflöödist.
Taskumuusikalis mängivad Katariina Lauk-Tamm, Garmen Tabor, Sven Kuntu, Tanel Saar, Margo Teder, Janek Sarapson, Margus Prangel. Musitseerivad Mart Soo, Eve Pütsepp ja Rivo Laasi. Tallinnas näeb “Kolumatsi” esmakordselt 29. oktoobril Kanuti Gildi saalis.
Kuidas inglist mamma sai
Eestisse on Heinrich Hoffmanni “Struwwelpeter” jõudnud kahel korral. Esimese Eesti Vabariigi päevil ilmus tõlge kelleltki Endor Tendorilt 1923, nõukogude ajal 1982 eestindas sama raamatu kirjanik Andres Ehin. Enam kui 150 aastat tagasi ilmunud lastekirjanduse klassiku teos algab järgmiselt: “Lapsed, olge paid ja head, siis teil ingel paitab pead.” Selle kõrval oli autori illustratsioonidel ka ingli pilt.
Kuna aga aeg oli selline, nagu ta oli, siis ei tohtinud lasteraamatute illustratsioonides ega ka tekstis inglit mainida. Kahjuks “ärkasid” vastavad instantsid liiga hilja, teos oli juba trükikojas. “Andres räägib siiani väga värvikalt, kuidas kirjastuse töötajad nääripreemiast ilmajäämise ähvardusel kodudest välja aeti – inglit likvideerima,” kinnitab kirjaniku abikaasa Ly Seppel.
Raamatu tiitellehel seisavad aga read: “Lapsed, olge paid ja head, siis teil mamma paitab pead.”
- 2023Unistus ja mälestus – mängult ja päriselt ARVUSTUS ⟩ Kuidas sõjajärgses Kuressaares teatrit tehti: meenutus Ester Reinartist ja tema kaaslastest ARVUSTUS | Ole oma noorpõlve unistustele truu!* MULJE ⟩ Jagatud unistus ehk Kaks teatrit korraga Pille-Riin Purje emast valmis lavastus: see on unistuse täitumine Kuressaare teatris saab tõeks “Unistus” Kuressaare teater toob algaval hooajal lavale neli uuslavastust NÄDALA SUVETEATER ⟩ Elulist samastumist pakkuv, võltsambitsioonideta suvine komöödia ARVUSTUS | Raha ja supp võivad külmad olla, kuid peresuhted on kõige paremad ikka soojalt Kuressaare teater toob suvel lauale KÜLMA SUPI VIDEO JA GALERII ⟩ Teatripäeva õhtul aeti teatrikohvikus muhedat teatrijuttu „Tõll“ – saalis kahe taevase õekesega MULJE ⟩ Meile kõigile kingitud Tõll 2022 – piirangutest priiks, 2023 – algupärandite aasta
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999