Jüri Kallas
MEIE MAA, 04. august 2021
Riigikogu liikmel on sünnipäev. Suurt pidu ei tehta – vaid sugulased ja nende abikaasad. Pidu peaks tulema rahulik perepidu, aga pankurist sugulane on uurimise all, poolõel on pakilised võlad kaelas ning riigikogulase ja pankuri naised pole kah just tasakaalukuse etalonid. Ja kusagil aia taga keegi trimmerdab…
Ei, see pole seltskonnakroonika, hoopis Indrek Hargla näidend „Trimmerdaja surm“, mille kirjanik Kuressaare Teatri tarbeks kirja pani ja Peeter Tammearu lavastas ning mida üheteistkümnel järjestikusel õhtul Taritu rahvamaja õuel ette kantakse. Esietendus oli neljapäeval, 29. juulil.
Tegu on suvise vabaõhuetendusega ning sellest johtuvalt ei maksa publikul midagi tõsist ja tähendustiinet oodata. Mõrvalugu? Jah, kindlasti. Aga eelkõige lustlik jant, mis kõõlub päris täpselt hea maitse piiril. Sammuke veel ja oleks juba ehk labane, aga seda sammu ei tehta ning publik saab nautida rämekoomilist verbaalset tulevärki, mis jätab ehk pisut varju loo päris sünged allhoovused. Ka tegelaste küünilisus ja põhimõttelagedus tõuseb hiljem pinnale. Koduteel ehk, või veel hiljem nähtule järele mõeldes. Kui muidugi tõuseb. Kuid eks hea kunstiteos olegi selline kihiline kook, kus mingi mekk on kohe keelel, aga mõned maitsed tulevad hiljem ja kui ka ei tule, siis esimene maitse oli piisavalt tugev, et tarbitu heaks kiita.
Kohe tahaks märkida, et kõik rollisooritused olid korralikud ning kuidagi ei saa öelda, et see tegi hästi ja too mitte. Ei, kõik olid head. Kui aga kedagi eraldi esile tõsta siis oleks need kaks hullu eite, kui nii tohiks öelda. Riigikogulase Oti naine (Helena Merzin) ja Oti sugulane Päivi (Merilin Kirbits), et ikka päris haiged kujud, järele mõeldes suisa jälgid, aga kui nad olid laval ja rääkisid, siis publik naeris ja mitte vaikselt. Meestegelastest oli ehk kõikse ägedam Päivi äpardunud kavaler Üllar (Jürgen Gansen), kes oma pidurdunud reaktsioonidega toimuvale pidevalt koomilist lisavinti peale keeras.
Lõõpiva koomika all süngem lugu
„Trimmerdaja surm“ on kriminaallugu, kus on tapetu ja kus loo käigus tuleb ka süüdlane välja selgitada ning seetõttu oleks igatlaadi sisuseletus kurjast. Seda enam aga on põhjust rääkida asjadest, mis on küll teatritükiga seotud, aga mis jäävad konkreetsest teatriõhtust ehk pisut väljapoole. Vaataja visatakse pea ees loosse sisse ja vaataja peab võtma asju puhtas usus, sest tulevärk läheb üsna kohe käima ja ega mõttepausidele eriti aega ei anta.
Nagu eelpool öeldud, koorub lõõpiva koomika alt välja märksa süngem lugu, milles mitu kibedat iva. Eks inimesed elavad ja omandavad elu- ja muud kogemust, kuid millal saab elukogemusest tuim kest, mis lämmatab inimliku sisu ning tekivad olukorrad, kus mõrv, selle planeerimine ja teostamine on enam kui adekvaatne lahendus.
Olgu, igaüks pole mõrvar, aga mõrva varjaja ja seeläbi ka kaasosaline olemast ei tundu ju samuti eriline probleem olevat? Ja tekibki küsimus: kui paratamatu on inimliku mõõtme minetamine, kui seda mõõdet neis kunagi üldse oli? Kas taoline hoiak ja käitumismuster käib kaasas vaid teatavate ametikohtade ja elustiiliga? Või oleme me kõik sellised? Õnneks kõigile ei sea saatus lihtsalt taolisi valikuid teele.
Mõtled ja ei märkagi, kuidas rämekoomiline teatritükk omandab süngemad värvid. Kuidas tükil on sügavam mõte ja mõru moraal. Samas, alati võib end lohutada mõttega, et arsti närvikava ongi teistsugune ja sportlane on alati trennis ning et poliitik ja pankur ongi ametid, kus psühhopaadi käitumismuster on pigem abiks. Ja naised on ju alati praktikud, kes tiirlevad raha ja võimu ümber kui kärbsed meepoti kohal. Jah, alati on ausamaid ja üllamaid inimesi, aga nemad ostetakse ära või jäävad nad hammasrataste vahele, et elukogenematuses ja oskamatuses hakkama saada.
Kuid õnneks oli see kõik vaid üks lustlik teatriõhtu, võib-olla lihtsalt üks unenägu ning elu on ilus ja inimestest hea meel.
- 2023Unistus ja mälestus – mängult ja päriselt ARVUSTUS ⟩ Kuidas sõjajärgses Kuressaares teatrit tehti: meenutus Ester Reinartist ja tema kaaslastest ARVUSTUS | Ole oma noorpõlve unistustele truu!* MULJE ⟩ Jagatud unistus ehk Kaks teatrit korraga Pille-Riin Purje emast valmis lavastus: see on unistuse täitumine Kuressaare teatris saab tõeks “Unistus” Kuressaare teater toob algaval hooajal lavale neli uuslavastust NÄDALA SUVETEATER ⟩ Elulist samastumist pakkuv, võltsambitsioonideta suvine komöödia ARVUSTUS | Raha ja supp võivad külmad olla, kuid peresuhted on kõige paremad ikka soojalt Kuressaare teater toob suvel lauale KÜLMA SUPI VIDEO JA GALERII ⟩ Teatripäeva õhtul aeti teatrikohvikus muhedat teatrijuttu „Tõll“ – saalis kahe taevase õekesega MULJE ⟩ Meile kõigile kingitud Tõll 2022 – piirangutest priiks, 2023 – algupärandite aasta
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999