Käthe Pihlak
SAARTE HÄÄL, 30. märts 2007
Nii ta tuli, teatripäeva pidulik tähistamine Eesti teatri 101. sünnipäeval Kuressaare Linnateatris. Juba päeval võis siin-seal linnavahel märgata tuttavaid nägusid suurtelt lavadelt või teleekraanilt: Raivo E. Tamm Liina Tennosaarega lõunat söömas, Rein Oja Lembit Ulfsakiga vestlemas, ajakirja Teater.Muusika.Kino peatoimetaja Madis Kolk prouaga linna tänavail jalutamas. Oli tähtis päev. Oli ilus päev. Õhk lõhnas kevade järele.
Kevad. Kevad looduses. Kevad hinges. Kevad teatris. Kui mitu kevadet me oleme eneses läbi elanud. Kevad, see on seisund – ta on inimeses sõltumata sellest, kas me oleme siin või kuskil mujal. Teater ja kevad – olgu see mõõdukalt kevadine, aga siiski natuke hullumeelne. Head teatripäeva kõigile!
Niimoodi tutvustas Kuressaare Linnateatri direktori kt Aarne Mägi teatripäeva tähistamiseks kohale tulnud teatrirahvast. Ja kohale olid tulnud paljud, esindajaid pea kõigist Eestimaa teatreist: Vanemuisest, Draamateatrist, Von Krahli teatrist ja Tallinna Linnateatrist, Estoniast, VAT-teatrist ja NO99 teatristki. Õhk teatrimajas väreles loominguliste inimeste rõõmsast teineteise taasnägemisest, kuid ka ootusärevusest: kes seekord auhinnad saavad. Oodata ei tulnud enam kaua.
Kuna õhtut kandis rahvusromantiline teema, siis uksest sisenejat tervitaski akordioniga pillimees ning kaela pandi kadakapuust medaljon, kus peal tähtsa päeva daatumid. Ükskõik, millisele korrusele ka ei sattunud, ikka tuli vastu mõni tuttav nägu. Ja elevat jutlemist oli kuulda viimseski majanurgas.
Kell 18 algas pidu. Laval tervitasid külalisi Kuressaare Linnateatri lapsepuhkusel olev direktor Piret Rauk ja dramaturg Garmen Tabor, mõlemad rahvalike mustritega rõivais. Justkui parimad sõbrannad või õed. Tekkis tunne, et kohe-kohe algab mõni esimese Eesti-aegne etendus, ent seekord teadustati hoopis peopäeva algust. Saarlane teeb ikka enda üle nalja, nii kõlaski armsat huumorit ka nende suust:
Piret: Et päris teatriks saada, teeme kõik nii nagu varemalt mujal päris teatrites tehtud. Eelmisel aastal Tartus olla suisa kolm meest laval olnud.
Garmen: Lugesime oma mehed üle – ei tulnd kolme kokku. Aga naisi siin linnas jagub – kanged ja vintsked kut angerjad eilses Tagaranna lahes.
Ja lavale kutsuti veel üks naine – linnapea Urve Tiidus, kes andis edasi oma tervitussõnad kõigile külalistele. Kuressaare Linnateatri poolt tervitas rahvast aga Kuressaare Gümnaasiumi poisteansambel Jepps, mis hetkega publiku südamed võlus. Et kohal ei ole veel kõiki nominente ja žürii-liikmeid, tundub kohati, et rõdul rohkem rahvast, kui all saalis. Tegelikult aga on saalis nimeliste kohtade omanikud hoopis lava taga, ootamas oma esinemisjärge.
Pea terve tunni tervitavad teatripäeva puhul kokkutulnuid teiste Eesti teatrite töötajad: kes laulsid ühendatud nunnakooris, kes tegid järgi kuulsat teatrimeest, kes kasutasid võõraid keeli nagu aserbaidžaani ja rootsi (muuseas oli naljakas vaadata kogu lugu, kui saad aru ka teisest keelest!), hoopis huvitavalt mõjus aga Nukuteatri tervitus esinejatenäoliste nukkudega. Nukuteatri segaansambel esitas kaks laulu, soleerisid Reeda Toots ja Taavi Tõnisson.
Siis tuli hingetõmbepaus. Rahvas valgus suurest saalist maja kolme väiksemasse saali (neisse oli peopäeva puhul seatud-sätitud kohvi jagamise nurgad), keldrikorrusel asuvasse päris kohvikusse ja muidugi majast välja päikese kätte. Kummaline oli seejuures, et kui tegid majas paar ringi, siis kohtas iga tiiru ajal ikka ja jälle uusi inimesi, kes oleks nagu äsja saabunud. Kuressaare Linnateater polegi nii pisike!
Taas saali kogunenud kütab ootusärevust üles lauluke Kuressaare Linnateatri suvelavastusest „Mereröövel vastu tahtmist”, mispeale asuvad õhtut juhtima Ott Aardam ja Indrek Saar. Rein Ojale antakse au ette lugeda rahvusvaheline teatritervitus ja parimatest parimate tunnustamine võib alata.
Preemiate jagamist alustatakse nagu ikka tehniliste töötajate tunnustamisega. Edasi antakse preemiad üle administratiivsetele töötajatele ja seejärel tulevad nimelised preemiad. Kui aeg jõuab sinnamaale, et ETV-s teha ülekannet tekib saali vaikus. Oodatakse. Minoorse “Saaremaa valsi” esitab Tallinna Linnateatri näitleja Argo Aadli ja olemegi otse-eetris.
Ka Kuressaare Linnateatrit premeeriti sümboolselt. Just siin tuli välja VAT-teatri etendus „Väike Merineitsi”, kus mängis Kuressaare Linnateatri dramaturg-näitleja Garmen Tabor. Salme Reegi nimeline preemia on lastelavastuste auhind, mille võib pälvida kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest nii lavastaja, näitleja, kunstnik kui ka iga teine lavastuse osaline. Seekord sai selle Aare Toikka lavastuse „Väike Merineitsi” eest. Žürii esimehe Rait Avestiku sõnul oli otsus üksmeelne: „Selles lavastuses oli olemas kõik see, mis ühes väiketeatris lastele mõeldud teatrietenduses olema peab.”
Laureaatide kohta arvatakse, et need olid etteaimatavad. Elmo Nüganen aga ütleb, et tegelikult ei tea keegi, kes on parim. See võib olla näitleja, kes sel hooajal rolli ei saanudki, ent ometi on ta parim. Samuti lavastaja, kes võib-olla valmistab sel hetkel ette oma järgmist lavastust. Parimad on seega need, kes on seda just nüüd.
Pimeduse saabudes läks peomeeleolu tõsiselt kärarikkaks. Õnnitleti, kallistati ja kokku löödi šampuseklaase. Peole lisas tuld Saaremaa Ühisgümnaasiumi noorte esitatud numbrid etendusest „Kabaree” ning kui lavale asus bänd Lehmakommionud, löödi tantsu esimesest taktist peale.
Telekaamerad, mis terve õhtu jälginud nii otse-eetris kui muidu igat prominendi sammu, liigutust, hakkasid lõpuks puhkust saama. Veel viimased kaadrid laval tantsivatest paaridest ja ongi kõik. Saab puhkust Anu Välba, saab puhkust Marko Reikop. Loomulikult ka kõik kaadritagused tegelased. Kuressaare Linnateatri tubli meeskond võib lõpuks lipsu lõdvaks lasta, sest nüüd läheb kõik nii nagu elu ette näeb.
Pidu on otsas. Preemiad jagatud. Ühed õnnelikud kõik. Ees vaid kodutee, mille seekord teeb eriliseks öine praamisõit. „Need, kes veel ei teadnud, kas Kuressaare Linnateater on päriselt ka olemas, teavad seda nüüd kindlalt,” ütles Aarne Mägi lõpetuseks. Nad on siin käinud ja lubanud taas tagasi tulla. Jääme siis ootama!
- 2023Unistus ja mälestus – mängult ja päriselt ARVUSTUS ⟩ Kuidas sõjajärgses Kuressaares teatrit tehti: meenutus Ester Reinartist ja tema kaaslastest ARVUSTUS | Ole oma noorpõlve unistustele truu!* MULJE ⟩ Jagatud unistus ehk Kaks teatrit korraga Pille-Riin Purje emast valmis lavastus: see on unistuse täitumine Kuressaare teatris saab tõeks “Unistus” Kuressaare teater toob algaval hooajal lavale neli uuslavastust NÄDALA SUVETEATER ⟩ Elulist samastumist pakkuv, võltsambitsioonideta suvine komöödia ARVUSTUS | Raha ja supp võivad külmad olla, kuid peresuhted on kõige paremad ikka soojalt Kuressaare teater toob suvel lauale KÜLMA SUPI VIDEO JA GALERII ⟩ Teatripäeva õhtul aeti teatrikohvikus muhedat teatrijuttu „Tõll“ – saalis kahe taevase õekesega MULJE ⟩ Meile kõigile kingitud Tõll 2022 – piirangutest priiks, 2023 – algupärandite aasta
- 202216. detsembril 2022 anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid. Kuressaare teatritegija mälestused jõuavad lavalaudadele Kuressaare Teater ja Saaremaa vald kingivad saarlastele vabariigi aastapäevaks teatrielamuse MULTIVERSUMID ⟩ Kuressaare teatris esietendus eriskummaline näitemäng Kui palju universume mahub Kuressaare teatri lavale? Ühendava ilmapuu lõhestavad lepingud Lootuse lugu, viikingite verega Viikingite veri: kuumus esietenduse eel kasvab Arvustus. LEA lavastatavusest Tänavust Kuressaare teatri suvelavastust mängitakse Asva viikingikülas Kes kustutab prožektorid? Smuuli LEA võimuvõitlused on mõjusad ka tänases päevas Kuressaare teatri lavastus LEA paneb mõtlema Lavastus LEA on üks tundeerk ja vaimu virgutav ajarännak Teatriuurijad käisid uudistamas Kuressaare teatri köögipoolt JÄRELVAATAMINE ⟩ Smuuli uuestilugemine Kuressaare teatris Elar Vahter lavastusest LEA: eestlased ei ole harjunud jumalast rääkima Smuuli LEA tuleb ühekorraga lihtne ja pompöösne
- 2021Poole sajandi järel jõuab taas lavale Juhan Smuuli LEA Kuressaare teater mängib sügisel mandril rohkem kui kodulaval Isade jutud ja jõukatsumised Kuressaare teatrilaval Kas trimmerdajat ei tapetudki ära? Mõrv kui sünnipäeva sõlmpunkt Trimmerdaja peab surema! Taritu rahvamajas sureb sel suvel trimmerdaja Teatriauhindu jagus ka saarlastele Teater – imeliselt imeline maailm Kõhklusi tekitanud roll tõi Arvi Mägile auhinnanominatsiooni Kas suvepäeva sarnaseks sind kiita … Teatrist teatrini – ootame kevadet ja loodame parimat
- 2020Kuressaare teater toob lavale ühe soovimatu kohtumise Krutskitega traditsiooniline Punamütsike Kuressaare teatri publiku hulk on enam kui kahekordistunud Mängime Shakespeare´i ehk Briti huumor eestimaises kastmes Teatris susiseb emotisoonipomm nimega Shakespeare Naksitrallid seiklevad taas Siis olgu ta tänatud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Meri on rannamehele alati õitsev, olgu vaikuses või vihas Suveetendus jõuab vaatajateni plaanitud ajal Musta Maigret’ mustad teod
- 2019Pikka iga, palju aastaid, Kuressaare Teater! Palju õnne sünnipäevaks, armas Kuressaare Teater! Kuressaare Teatris: Jälle need naksitrallid! Laip – rõõmude allikas ARVUSTUS: Süsimust komöödia sellest, kes me tegelikult oleme Sipsikuga pappkastis Linnuteele Kameeleonlik ajalugu. 1919. aasta Saaremaa mäss teatrilaval Kuressaare linnateatri laval uuritakse 100 aastat tagasi toimunud Saaremaa mässu
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008Kas hamstril on pidu? Kammerlik kummardus kahele suvitajale Kuressaares “Patseba Saaremaal” – draama ja ooper ühel õhtul Suvesse sobiv muinasjutt Linna külje all elab draakon Mõistulugu hirmuvalitsejast draakonist esietendub Kuressaare lossipäevadel Sakslanna jäi kompromiteerimata Õhuline mälestus kaotsiläinud armastusest Kuidas on armastada saksa keeles?
- 2007Kes vajab pooltõdedele rajatud patriotismi Betti Alver vältimatutes ajaloosündmustes Alver ja Talvik elustuvad Kuressaare Linnateatris Loomaaialugu paneb mõtlema Kuressaare teatri “Loomaaialugu” pakub vähe üllatusi Tuleb hea pähkliaasta Saatus kui pähkel kohtuhärra hamba all Elada tahaks ehk Reigi õpetaja koos hobustega kohtus Aare Toikka lavastus Aino Kallase “Reigi õpetaja” vanas sadama-aidas Teatri üleskasvatamine on kui aedniku kannatustnõudev töö Nutsid ja naersid, ja olidki siin – teatripäevapidu Kuressaare Linnateatris
- 2006
- 2005
- 2003
- 2000
- 1999