Piret Puusepp

Õpetajate Leht, 25. september 2020

Naksitrallid seiklevad taas
Kuressaare teatri vaatemänguline ja üllatavaid lahendusi tulvil „Naksitrallide“ lavastus toob väikeste vaatajate ette loo tõelisest sõprusest. Foto: Mari-Liis Nellis
Kuressaare teatri vaatemänguline ja üllatavaid lahendusi tulvil „Naksitrallide“ lavastus toob väikeste vaatajate ette loo tõelisest sõprusest. Foto: Mari-Liis Nellis

Nii nagu Eno Raua „Naksitrallid“, algab etenduski jäätisekohviku juures. Kohal on kolm jäätisesõpra – Muhv juba limpsib jäätist, Kingpool ja Sammalhabe ootavad jäätisemüüjat. Õhus on elevust ja kolmest üksikust rändurist saavad pärissõbrad. Tõeliselt õnnelikud vastleitud kaaslaste üle, otsustatakse teha veel ühed jäätised. AGA jäätis on otsa saanud ja sellest algabki üks korralik seiklus.

Kogu piim on läinud kassidele, kes on vallutanud linna. Naksitrallid otsustavad tegudele asuda – kassid linnast välja! Tagaajamisseiklus kujuneb ennastsalgavaks – Kingpoole kallis hiireke saab kasside peibutiseks ja Muhvi punasest furgoonautost võetakse viimast. Pisikesed naksitrallid näitavad üles tõelist kangelaslikkust ja linn saab päästetud.

Väljateenitud puhkus looduses jääb aga lühikeseks. Selgub, et kassideta linna on seekord vallutanud rotid. Naksitrallidel ei teki kõhklustki, et tormata taas tegudele. Vaprad naksitrallid toovad kassid linna tagasi ja inimeste mure leiab lahenduse. Kingpool, Sammalhabe ja Muhv on tõelised kangelased.

Lavastus toob rõõmu nii lastele kui ka täiskasvanuile. Naksitrallid on ehedad ja värvikad. Täiskasvanud võivad julgusega minna tagasi oma lapsepõlve ja kujutlustes taas mõnuleda Muhvi hubases furgoonautos või lebada koos Sammalhabemega päikese all keset elavat loodust. Elada siiralt kaasa väikeste naksitrallide hingeelule ja isikupärale. Ning muidugi lustida kaasa oma lapsega, sest lavastus on vaatemänguline ja täis üllatavaid lahendusi.

Lavastus pakub väikesele vaatajale lugu tõelisest sõprusest. Me kõik oleme erinevad, aga kõik ühtemoodi olulised ja vajalikud siin maailmas. Tõeliste sõpradega koos olles ja üksteisega arvestades on elu kordi mõnusam, seikluslikum ja lõbusam.

Lavastaja Rauno Kaibiainen, kunstnik Berta Kelder, helilooja Madis Kreevan.

Osades Tanel Ting, Markus Habakukk ja Jürgen Gansen.