Mehis Tulk

SAARTE HÄÄL, 10. november 2022

LASTEGA TEATRISSE ⟩ Kuressaare teater toob lavale tuntud lasteloo “Sööbik ja Pisik”

Detsembri alguses esietenduv Kuressaare teatri uus lastelavastus “Sööbik ja Pisik” toob tuntud lasteloo vaatajate ette tavatuvõitu raamides.

“Lugu on sama, aga raamid natuke erinevad. Mulle üldiselt meeldib tuua originaaltekst tavapärastest raamidest pisut väljapoole,” ütles lavastaja Aarne Mägi, kinnitades, et kõik tuntud loo tegelased, lisaks Sööbikule ja Pisikule ka ema ja hambaarst, on olemas ka lavastuses. Tõsi, mitte päris füüsilisel kujul.

“Ma ei tahtnud neid lavale tuua, aga nad on olemas. Me kuulema ja tajume neid,” ütles Mägi. Ta lisas, et tükis on välditud suurte butafoorsete vahendite kasutamist. See aga tähendab, et oluline roll on videolahendustel, mis valmisid Katre Sulase käe all.

Video omakorda andis teatud mõttes suuna ette lavakujundusele. Kunstnikutöö teinud Karmo Mende ütles, et tuli leida lahendus, kus laval ei oleks mitte ainult üks ekraan, vaid midagi rohkemat. “Vaatame, mida läbipaistvuse ja läbipaistmatusega teha annab,” sõnas ta.

Mägi märkis, et mingit suurt filosoofilist tausta pole lavastusse lisatud. “Eks ta on omaette moraaliga lugu. Kui elad normaalset elu ja enda eest hoolt kannad, siis on kõik hästi. Hambad on omamoodi kujund. Kui need on katki, siis on probleem. Aga nõnda on ka päris elus. Kui teed vigu, siis on sellel tagajärjed, mida tuleb lahendada,” selgitas ta.

Lavastuse pikkus, kolmveerand tundi, on seatud nii, et tüki saaks lastele parajasti ära mängida tavalise koolitunni jooksul.