Jaak Allik

Postimees, 22. november 2023

ARVUSTUS ⟩ Kuidas sõjajärgses Kuressaares teatrit tehti: meenutus Ester Reinartist ja tema kaaslastest

Kuressaare teater on Tiit Palu ja Pille-Riin Purje abil teinud saarlastele kingituse ja tuletanud neile meelde, et Kuressaares töötas kutseline teater juba aastast 1935 kuni traagilise bussiõnnetuseni 1951. aastal, mil see suleti. Ja see töötas koguni samas kunagises Eesti seltsi majas, kus pärast põhjalikku rekonstrueerimist ja lavatorni lisamist taasavati 1998. aastal praegune Kuressaare teater.

Lavastus «Unistus» jutustab vaesest, kuid üsna tormilisest sõjajärgsest teatrielust selles majas ning teeb sooja kummarduse noorele näitlejale Ester Reinartile, kes tegutses seal aastatel 1946–1949 ja keda paljud tänasedki teatrisõbrad mäletavad ENSV Riikliku Nukuteatri tööka ja lastesõbraliku pedagoogi (1960–1982) ning Eesti Draamateatris aastakümneid töötanud alati naerusuise ja toimeka publikuperenaise ja vanempiletööri Ester Purjena.

Osalt dokumentaalsel materjalil põhinev lavastus toob meie ette ka tollase teatrijuhi Pauli (Kalde) ning näitlejad Magda (Saliste), Aleksandri (Resta) ja Jaani (Tappeli), kelle elu- ja kunstitee koha saame paljugi teada Pille-Riin Purje koostatud põhjalikust ja huvitavast kavalehest. Nagu teatri veebilehel toodud vastukajast lugeda saab, on lavastus kodupubliku hulgas leidnud sooja ja tunnustava vastuvõtu.

Loe edasi